Kombinácia diatermie a rázovej vlny.
Aplikácia je úplne bezbolestná.
Hlavný účinok je analgetický-zníženie až odstránenie bolesti, akútnej aj chronickej. Terapia sa vykonáva pomocou hlavice s kontaktným médiom-gélom. Hlavica generuje rázové vlny stredovou plôškou a postranné elektródy zabezpečujú diatermickú stimuláciu a to na princípe výmeny kladných a záporných iónov. Diatermia spôsobuje biostimuláciu. To znamená, že skvapalňuje medzibunkovú hmotu, čím pripravuje ošetrované tkanivo na maximálne efektívny vchod a šírenie rázových vĺn. Rázová vlna je akustický (zvukový) impulz, ktorý v sebe nesie vysokú dávku energie, pričom nastáva rýchly vrchol pozitívneho tlaku a následná rýchla fáza negatívneho tlaku. Táto tlaková vlna vyvolá priamu mechanickú stimuláciu. Rázové vlny prenášajú určité množstvo energie, ktoré má terapeutické účinky. Keď šoková vlna prestúpi tkanivami, dochádza k prospešnej “mikro-hydromasáži”.
Prístroj znižuje až odstraňuje bolesť, úrychľuje hojenie tkanív, redukuje zápal, uvoľňuje svalové spazmy, urýchľuje regenráciu a hojenie kostí, odstraňuje
kostné výrastky, nie rozbíjaním, ale postupným rozpúšťaním na základe pôsobenia biochemických procesov.
INDIKÁCIE:
Akútne aj chronické bolesti chrbta, karpálny tunel, epikondylitídy (zápalové ochorenia v oblasti lakťa), bolesti kolena, ramena, päty, pooperačné stavy,
distorzia členka, pätová ostroha.
KONTRAINDIKÁCIE:
Oxygenoterapia je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka, t. j. vdychovanie zvlhčeného kyslíka pomocou vhodného aplikátora. Pri nedostatku kyslíka v tele, organizmus trpí deficitom energie. Tento stav je možné rýchlo a efektívne zvrátiť intenzívnym prísunom kyslíka, ktorý dodá kapiláram a následne tkanivám celého organizmu potrebnú vitalitu. Vyhľadávajú ju často ľudia v náročných profesiách, kde psychická záťaž často prekonáva tú fyzickú.
Oxygenoterapia pozitívne pôsobí pri celkovej únave, chronickej vyčerpanosti organizmu, syndróme chronickej únavy. Priaznivo ovplyvňuje fyzickú aj psychickú kondíciu, pomáha pri respiračných ochoreniach (koronavírus, astma, bronchitída), srdcových ochoreniach, podporuje činnosť vnútorných orgánov, zmierňuje stres a únavu, posilňuje imunitný systém. Priaznivo vplýva na poruchy pamäte, zníženie výkonu, migrénu či kvalitu pleti. Spomaľuje proces fyzického aj mentálneho starnutia, redukuje poruchy spánku. Funguje aj ako prevencia rôznych ochorení, aj nádorových. Veľký význam má u post covidových príznakov, u športovcov, študentov aj tehotných žien, nakoľko dostatok kyslíka zlepšuje krvný obeh a tým aj výživu plodu. Na dosiahnutie pozitívnych účinkov je odporúčané oxygenoterapiu absolvovoať 5-10 krát (ideálne po sebe nasledujúcich), nakoľko jednorázová aplikácia neprináša dlhodobé účinky.
V našom centre sa vdychovanie koncentrovaného kyslíka uskutočňuje prostredníctvom licenciovaného prístroja pomocou inhalačnej masky. Terapia prebieha v polosede, ktorý je vhodný na celkové zrelaxovanie. Pri tejto procedúre je vysoko odporúčané piť vitamínový nápoj. Vstrebávanie kyslíka sa umocňuje počúvaním relaxačnej hudby a čítaním.
Kontraindikácie
Lymfodrenáž je drenážna lymfatická masáž. Využíva sa v liečebnej a športovej fyzioterapii, estetickej a kozmetickej medicíne. Zmierňuje opuchy, prispieva k fyziologickému fungovaniu lymfatického systému, hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny a zlepšuje krvný obeh, čím zásobuje tkanivá kyslíkom a výživnými látkami.
Lymfatický systém je neoddeliteľnou čaťou imunitného systému. Skladá sa z lymfatických ciev. Odvádza z tela nahromadenú vodu a škodlivé látky a zabezpečuje transport lymfy do krvi. Lymfa (miazga) je mliečne biela telová tekutina prúdiaca v lymfatických cievach, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku.
Prístrojová lymfodrenáž (presoterapia) je založená na prerušovanej kompresii končatín a to na princípe tlakovej vlny, ktorá postupne pomaly vyprázdňuje lymfatické cesty s cieľom obnoviť lymfatický aj žilový systém. Masáž vykonáva prístroj, ktorého súčasťou sú špeciálne vieckomorové návleky na dolné, horné končatiny, alebo na oblasť brucha. Návleky sú k prístroju napojené pomocou hadičiek. Tie sprostredkúvajú vháňanie vzduchu do jednotlivých komôr, čím vzniká tlaková vlna.
Manuálna lymfodrenáž je špeciálna hmatová technika, ktorá sa zameriava na lymfatický systém. Vykonáva sa malým tlakom, bez oleja či krému. Pôsobí sa na povrch tela jemnými, pomalými a presne definovanými ťahmi, hmatmi a tlakom, vďaka čomu sa aktivuje pohyb lymfy v lymfatických cievach. Tie odvádzajú lymfu do zberných lymfatických uzlín.
Indikácie
Kontraindikácie
LYMFODRENÁŽ V NAŠOM CENTRE
Pred aplikáciou prístrojovej lymfodrenáže Vám bude poskytnutá manuálna lymfodrenáž v trvaní 15 minút. Následne budete vložený do špeciálnych viackomorových návlekov, ktoré sa budú postupne nafukovať a vyfukovať, čím dôjde k vyššie popísaným priaznivým účinkom. Samotná prístrojová lymfodrenáž trvá 30 minút, prístrojom AIR RELAX. Celková lymfodrenážna terapia (manuálna + prístrojová) teda trvá 45 minút.
Inhalácia je aktívne vdychovanie plynov, pár a hmlovín s cieľom liečebným a preventívnym. Vhodná je najmä pre ľudí s respiračnými ochoreniami, po prekonaní COVID-19, ale aj pre zdravých ľudí ako prevencia zápalov dýchacích ciest.
Môže sa využiť pri akútnych aj chronických zápalových ochoreniach dýchacích ciest. Hlavným účinkom je odhlieňovanie. Hlien sa pri inhalovaní stáva redším a ľahšie sa vykašliava. Priaznivo však ovplyvňuje aj celkovú imunitu organizmu.
Inhalačná terapia na rozdiel od užívania tabletiek či sirupov, ktoré vplývajú na celý organizmus, umožňuje vstrebanie liečebného efektu len v dýchacích cestách, čím sa výrazne redukujú nežiadúce účinky užívania medikamentov v tabletovej forme. Postačujúce sú nižšie dávky účinnej látky, nakoľko je liečba cielená priamo do dýchacích ciest.
Inhalovať možno samotný sterilný fyziologický roztok chloridu sódneho (NaCl), ktorý predstavuje základný medikament pre inhaláciu a tiež slúži na nariedenie iných liečiv. Ďalšou možnosťou je inhalácia vhodných minerálnych vôd, pričom najpoužívanejšou je veľmi silno mineralizovaná, jódová, uhličitá voda Vincentka, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Treťou možnosťou je inhalácia samotných medikamentov, čiže látok s mukolitickým účinkom (napr. Mucosolvan, Ambrobene), ktoré sa väčšinou riedia už spomínaným fyziologickým roztokom NaCl.
Inhalovanie medikamentov je vhodné na odporúčanie a predpis lekára.
Inhalároty sú zdravotnícke pomôcky, ktoré vytvárajú z tekutého liečiva aerosól (jemnú hmlovinu), vhodnú na inhalovanie. Tá preniká do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc.
Vďaka inhalátoru sa do pľúc transportujú aj tie najmenšie čiastočky užitočných minerálov, čo sa pri bežnom domácom “naparovaní” nedá dosiahnuť.
Postup samotnej inhalácie spočíva v pomalom a hlbokom nádychu, následnom krátkom zadržaní dychu – dychovej pauzy, ktorá slúži na usadenie liečiva v stenách dýchacích ciest a pomalom dôkladnom výdychu s krátkou dychovou pauzou, až do spotrebovania liečiva.
KONTRAINDIKÁCIE